Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кавадарчани синоќа во чест на празникот „Коледе“ прославуваа во дворот  на домот на културата „Иван Мазов Климе“. Таму по девети пат се одржа фестивалот на шегата, насловен „Дедо цепе бурина“.

Се кажуваа вицови и анегдоти со тематика од секојдневието во Кавадарци, секс и политика, проблемите со грозјето и вечното ривалство меѓу Кавадарци и Неготино.

Годинава не се доделуваа награди за најдобрите шеги, а сите учесници добија дипломи и коледашки.

Директорот на домот на културата, Владимир Темков нагласи дека со ова случување целта е да се внесе позитивна енергија за време на празничните денови./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.