Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со стиховите од старата коледарска византиска песна „Вечниот бог“,околу 150 дечиња од Кавадарци, денеска тргнаа во божиќно-бадникова поворка,  од црквата Света Петка да го најават големиот христијански празник, Раѓањето Христово.

Со себе носеа макета на пештерата која симболично го претставува раѓањето на господ Исус Христос.

Децата поминаа низ градските улици пеејќи ги стиховите свет, свет, пресвет си  господи и стигнаа до општинската зграда, каде беа пречекани од градоначалникот Митко Јанчев. Тој ги даруваше коледарите со пакетчиња и им посака добро здравје. Јанчев се надева дека оваа манифестација во чест на Бадник и Божиќ ќе  стане традиција.

За прв пат годинава се случува оваа празнична поворка организирана од црквата. Децата кои беа дел од поворката претходно одржаа неколку проби со наставничката по веронаука, Весна Ѓорѓиева. Свештениците дадоа благослов на ова случување и се надеваат дека ќе заживее во Кавадарци./A.Д

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.