Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Производителите на грозје кои својот род во 2015 година го предале во винаријата „Стефанс“ во Кавадарци, а сеуште не ги добиле парите ќе протестираат.

 Од здружението на лозари Кавадарци протестот го најавуваат за во понеделник во периодот од 10 до 12 часот.

„Чекањето ги помина сите граници. Не се издржува повеќе да се молиме за нашите пари. Грозјето им го дадовме, си направија вино, виното го продадоа, а лозарите пари уште немат видено. Протестот веќе го најавивме во полициска станица во Кавадарци.“ велат од лозарското здружение и ги повикуваат сите лозари кои имаат побарување од оваа винарија да се приклучат на протестот во понеделник.

Лозаропроизводителите стравуваат дека и со оваа винарија ќе се повторел счучајот како со Џумајлија кога многу производители сеуште не ги зеле парите.

Освен „Стефанс винари“ долг кон лозарите за минатогодишните реколти имаат уште неколку винарии.

А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.