Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Екологистите од невладината организација „Еко живот“ од Кавадарци денеска реагираа поради сечењето на дрвја со градскиот парк во Кавадарци. Сметаат дека е прекршен законот за животна средина и некој сака да им го одземе правото на кислород на кавадарчани.

„Најлесен начин урбаните криминалци да дојдат до градежно место е ако се исечат некои дрва, ако се уништи некое паркче и ако се пренамени локацијата во ГУП  од парк во урбана парцела!!!! Во Кавадарци имаме прекршок на законот за Животна средина кој е јасен: Од вкупната градска површина 20-25%минимум зеленило, а во новиот ГУП кој се спрема има 10% и се предвидува Г1 индустрија (цинкара и ...слично). Значи новиот проектант на ГУП во Кавадарци сака да немаме кислород воопшто за дишење и сака да ни ги исече и тие малкуте дрвца што останаа“ реагираат од „Еко живот“ и бараат од градоначалникот и советниците на град Кавадарци доколку имаат свое мислњењ да донесат мораториум за сечење дрва од градското зеленило.

На обвинувањата од Еко живот реагираа од кабинетот на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. Од таму велат дека изнесените обвинувања од еколошкото друштво биле невистинити и неаргументирани.

„ Нивните информации се невистинити, новиот ГУП се проектира исклучиво по основ на сите закони и регулативи на Република Македонија.  Градоначалникот Митко Јанчев во изминатите 3 месеци, напорно работи и покажа и дека во иднина екологијата и хигиената на Општина Кавадарци ќе бидат приоритетни во неговата работа. Со ваквите невистинити информации Еко живот само се обидува да добие популизам - се вели во реакцијата од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.

 Од градоначалничкиот кабинет додаваат дека дрвата се исечени поради безбедносни причини бидејќи истите биле стари шеесетина години./А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.