Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sugarevski jancev

Со проект на КФВ банката Кавадарци ќе го подобрува водоснабдувањето и атмосферската канализација. Тоа беше главната тема на денешната средба меѓу градоначалникот Митко Јанчев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски.

За овие намени ќе се потрошат 2,5 милиони евра, пари кои Кавадарци ги доби од банката. На наредната седница на влада, беше најавено дека се очекува да помине одлуката и потоа да следи склучување договор за искористување на тие средства.

„Го информирав за проектите кои преку Владата треба да се спроведат во овој период, тој  ми кажа за проектите кои ги работи локалната самоуправа. Една од темите беше делот на патната инфраструктура, станува збор за проектите околу Кавадарци, патот Градско-Прилеп каде две делници се работат. Тука е и патот Кавадарци-Росоман во должина од 8 километри, тендерот е во тек и очекуваме да отпочне од август септември дел, транзитниот дел околу Кавадарци,“ рече Сугаревски  информира дека се разговарало и за гасификацијата на Кавадарци.

„Очекуваме за кракот од Неготино кој се движи преку Кавадарци и оди се до Битола да се интензивираат активностите. Очекуваме сите проекти да бидат реализирани согласно роковите. Владата останува сериозен партнер на општините и стоиме на располагање комплетно во делот на сите проекти кои ќе треба да бидат реализирани, рече министерот.

bulevar

 

Градоначалникот информира дека до крајот на оваа година се очекува да се заврши Западен булевар со должина од 1200 метри, со 4 ленти, комплетно осветлен со атмосферска каналзиација и водоводна мрежа, инвестиција од 60 милиони денари која се реализира со Агенцијата за патишта и Министерството.

„Се очекува и Северниот булевар кој го имаме од улица “Шишка” до бензинската пумпа да го реконструираме комплетно, тука одиме заедно со Светска банка преку Министерството и дел преку Вардарски плански регион. Така да овие два влеза на Кавадарци ќе бидат комплетно решени и ќе има подобар пристап и за луѓето и за фирмите кои транзитираат на овој дел рече  Јанчев.

Тој нагласи дека локалната самоуправа ќе работи и на проект за патниот правец до Дисан, но и за обиколницата од пред село Марена преку Дрекслмаер и Југокомерц. /A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.