Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

press grozdober

Три дена Кавадарци е центар на културните и музички случувања во Македонија. Од денеска започнува стопанско-туристичката и културна манифестација „Тиквешки гроздобер“. Организаторот, општина Кавадарци денеска официјално го објави стартот на гроздоберот,  нагласувајќи дека се е подготвено за успешен старт на манифестацијата.

Градоначалникот Митко Јанчев на прес конференцијата,  со која го означи стартот,  посочи дека во изминатите шест месеци сите од организацијата се вложиле максимално,  со цел квалитетна понуда како за кавадарчани, така и за гостите кои ќе дојдат на гроздоберот. Тој очекува годинава гроздоберот да биде најпосетена манифестација од ваков карактер во земјава.

„Сите сместувачки капацитети во Кавадарци се исполнети. Обезбедени се 4000 паркинг места за гостите кои ќе дојдат на гроздобер, а возилата ќе ги пречекуваат и распоредуваат сто волонтери. Во карневалското дефиле ќе учествуваат 750 учесници. Имаме богата музичка програма, а веќе е потврдено присуството на голем број дипломати, претставници на државниот врв, гости од збратимените градови“ рече Јанчев.

На сите официјални штандови, посочи градоначалникот, ќе се нуди само вино и производи од грозје. Тоа бил и главен критериум при издавањето на штандовите, бидејќи оваа манифестација е за промоција на грозјето и виното.

За сите кои сакаат да дојдат во Кавадарци на гроздоберска забава и да бидат дел од приказната под отворено небо општината организира и бесплатен автобуски превоз од повеќе градови.

Јанчев се заблагодари на сите спонзори на манифестацијата. Кажа дека целиот бизнис сектор од Кавадарци и дел од земјава се вклучил со свои донации во поддршка на гроздоберот. По подолго време винарската визба „Тиквеш“ е дел од гроздоберот. „Никели“, „Кожувчанка“, „Градба промет“ се дел од главните донатори./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.