Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pozarnikari1

Современа опрема за делување во пожари добија пожарникарите од кавадаречката против пожарна единица. Сите 26 пожарникари сега се со униформа која ги штити од високи температури и оган. Вредноста на опремата е околу 20 илјади евра, а е донација од компанијата „Дрекслмаер“.

„Драго ни е што имавме можност да ја донираме оваа опрема за пожарникарите. Исто така сакам да изразам благодарност за досегашната соработка што Дрекслмаер ја имаше со противпожарната единица и за сите вежби што се реализирани. Се надевам дека нема да има потреба од чести интервенции. Драго ни е што пожарникарите се опремени со сертифицирана, сигурна опрема во извршувањето на своите задачи“ рече Лукас Мурингер, директор на „Дрекслмаер“.

Благодарност за донацијата на денешното примопредавање искажа градоначалникот Митко Јанчев и информира дека сега кавадаречката против пожарна единица е комплетирана.

„Во последните 40 години ова е за прв пат да имаме комплетна противпожарна заштита со целокупен број на вработени и опрема. Оваа опрема е во вредност од 20 илјади евра и е многу значајна  за животот на пожарникарите“ рече Јанчев и нагласи дека во моментов се реализираат градежни активности за реконструкција на зградата на кавадаречката против пожарна единица, а се градат и нови гаражи за возилата.

„Сега сме комплетни со униформа која ги штити пожарникарите од високи температури и оган. Ќе продолжиме со помош од градоначалникот и општината и понатаму да ја осовременуваме кавадаречката противпожарна единица“ рече командирот на ТПЕ Кавадарци, Александар Чадамов./А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.