Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sovet kavadarci1

Вонредно ќе заседава кавадаречкиот совет во вторник. Единствена точка на дневен ред е барање мислење од општината што го достави  Министерството за животна средина и просторно планирање за отворање нови линии за проширување на асортиманот на производи и линии за нови производи од ИГМ трејд.

Во меѓувреме екологистите и невладиниот сектор ја спроведуваат петицијата за собирање потписи токму против овој проект на инвеститорот.

Деновиве на прес конференции советничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го повторија својот став дека се против отворање на објект кој ќе го загрозува здравјето на кавадарчани.

„Советот на Општина Кавадарци едногласно изгласа против барањето за пренамена на земјиштето на ИГМ од Г2 во Г1. По ова прашање нема потреба повторно да се дискутира или да се прегласува – се произнесе деновиве на својата фејсбук страна  и градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев./A.Д

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.