Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sednica kavadarci111

120 прочистувачи на воздухот донира фондацијата „Никола Јанчев“ од Кавадарци. Прочистувачите ќе бидат распределени во секоја училница во основните училишта во Кавадарци.

Денеска понудената донација вредна 36 илјади евра беше едногласно прифатена од советот во рамки на деветата вонредна седница.

Прочистувачите ќе бидат распределени по училиштата на 19 декември, Свети Никола.

„Оваа донација е од општествен интерес и е во согласност со стратешката цел на фондацијата, а е тоа е организација на хуманитарни активности преку собирање средства и нивно насочување кон одредени сегменти во општеството кои се од интерес за пошироката јавност, како што се образование, животна средина и спорт како и едукација на млади во секоја област“ велат од фондацијата која го носи името на покојниот татко на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев.

Градоначалникот на седницата давајќи обрзаложение за донацијата, нагласи дека со ова се обезбедуваат апарати за прочистување на воздухот во сите училници во основните училишта, а со донација од 50 прочистувачи од германска компанија која е увозник во Македонија ќе се покријат потребите и на средните училишта.

Градинките веќе скоро една година имаат прочистувачи на воздухот./А.Д

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.