Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

obuka pozar

Стотина вработени во Македонски шуми денеска беа дел од обуката и вежба „Витачево 2019“ кои се реализираа во Кавадарци. Најнапред во просториите на СОЗШУ „Ѓорче Петров“ се одржа теоретскиот дел од обуката каде претставници од Дирекцијата за заштита и спасување ги обучуваа работниците како успешно да дејствуваат при шумски пожари.

Потоа обуката продолжи на висорамнината Витачево каде се демонстрираа новите пумпи и возила набавени од Македонски шуми за дејствување при шумски пожари и пожар на отворен простор.

Третиот дел од обуката беше изведување на практичен дел, гасење на пожар со контра пожар. Се дејствуваше со новите пумпи и возила, а пожарот се гасеше и со помош на два авиони на Дирекцијата за заштита и спасување.

„Покрај редовните активности кои ги имаме во делот на производство и заштита и борба против бесправните  сечи, ние како национални шуми имаме обврска да се бориме и против пожарите кои настануваат во шумите. Редовните вежби кои ги правиме се недоволни,  па затоа во соработка со дирекцијата за заштита и спасување направивме заедничка обука на нашите гасначи на пожари. Обуката беше во два дела, теоретски и практичен. Се надеваме дека нашите тимови ќе бидат по експедитивни при гасење на пожар“.  рече во изјава за Канал 77 , директорот на ЈП Македонски шуми, Зоран Ѓорѓиев.

Тој информира дека се набавени и четири нови возила за таа намена и тие беа  вклучени во денешната обука.

„Дирекцијата за заштита и спасување во континуитет преку цела година врши вакви обуки. Еве денеска имаме една посериозна обука со припадниците на национални шуми и мислам дека ќе продолжиме во оваа насока“ изјави Аднан Џаферовски, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Вежбата ја следеа претставници на АРМ, полицијата,  против пожарната единица и екипа на итната медицинска помош од Кавадарци./A.Д

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.