Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zmijaКавадарчанка  е касната од змија на раката додека се подготвувала за спиење, а и маж на 64 годишна возраст исто така бил каснат од змија додека работел во својот двор. И двата случаи ги потврдуваат од итната медицинска помош во Кавадарци.

Жената дошла во непријатен контакт со змијата, наверојатно поскок додека легнувала. Таа го исклучила светлото во собата, а змијата била во ќебето на креветот. Од семејството се сомневаат дека змијата сеуште им е „гостинка“ во куќата бидејќи по каснувањето избегала.

„За разлика од минатите години, годинава досега имаме само два случаи на каснување од змија. Кај една повозрасна жена и кај повозрасен маж. Истите беа со лесна симптоматологија. Беше дадена серумска и инфузиона терапија. По два дена лекување на хируршкиот оддел беа пушени, бидејќи немаа никакви компликации“ вели д-р Дано Кулев хирург во општа болница Кавадарци и апелира до сите граѓани да бидат особено внимателни кога извршуваат работи на отворено, бидејќи, како што вели докторот, змијата никогаш сама не напаѓа, ако не се осети загрозена.

А.Д

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.