Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

67827489 2467232013500845 1265751111516553216 oОпштина Кавадарци ги следи европските принципи на работење во справувањето со последиците од високите температури.

Денеска Јавното преторијатие „Комуналец“ и надлежните од општината за прв пат спроведоа акција за посипување со индустриска сол на прегреаниот асфалт на две кавадаречки сообраќајници.

Сол беше расфрлана на Обиколницата „Северен булевар“ како и на новиот дел од „Западен булевар“.


Овај метод се покажал како ефикасен за разладување и намалување на температурата на жешкиот асфалт. Технологијата се базира на принципот според кој солта ја одзема влагата од воздухот и ја привлекува кон асфалтираните површини, а со тоа се разладуваат патиштата и се спречува пукање на асфалтот и создавање нерамнини.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново