Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

strkotnaTikvesko fin

Порака со ваква содржина упатија денеска на фејсбук граѓани кои имаат викенд куќи на езерото и го забележале штркот како на ногата има заплеткано мрежа за ловење риби. Штркот еден месец со мрежата на нога се движел покрај езерскиот брег и поради тежината не можел да лета високо.

Граѓанската порака е споделена и на фејсбук страницата на Здружението за заштита на животните од Кавадарци Аними Реино со цел што по итно да му се помогне на штркот од стручни лица. Во граѓанскиот апел за помош се бара совет од орнитолог или друго стручно лице, со цел да му се помогне пред да дојде времето за заминување на југ. Тие потсетуваат дека мрежата се полни со тиња додека штркот шета покрај езерото во потрага по храна, риби.

Сите заинтересирани кои можат да помогнат со предлог или директно со интервенција потребно е да остварат контакт со здружението Аними Реино на нивната страница на социјалната мрежа Фејсбук./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.