Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

69695502 2498151370408909 8770243276205719552 nМанифестацијата во чест на грозјето и виното, Тиквешки гроздобер во Кавадарци започна. Бројни настани се на програмата за годинашната приказна под отворено небо.

Официјално гроздоберот започна со ретроспективна изложба на фотографии насловена „Тиквешки гроздобер“ 1965-1981.  Изложбата ја отвори градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, со што и официјално го означи стартот на гроздоберот.

70371249 2498092253748154 3486165619190005760 n
Автор на поставката на оваа изложба е Јадран Манчев. На истата се изложени 60 црно бели фотографии кои ги отсликуваат гроздоберските празнувања во Кавадарци низ годините на неговиот зенит.

Фотографиите се авторско дело на познатиот кавадаречки новинар и фото документарист Бранко Ивановски кој со објективот на неговиот фото апарат ги забележал значајните настани од историјата на Тиквечкиот гроздобер.

69888441 2498151300408916 1206679948098535424 nГлавната сцена на годинашниот „Тиквешки гроздобер“ синоќа беше резервирана за музички Тони Зен-Ди Џеј со неговоит сет, дуото „2 БОНА„ и „ТРАП СТЕЈШН“ .
Во „Паркот на револуцијата“  за гостите на Кавадарци кои преферираат добра староградска музика и скара натопена со вино и други пијалоци, настап имаа Марјан Коцев, Трио Мањифико и Галакси бенд.

69603730 2498116953745684 4622718651244478464 n

Денеска претпладне на споменикот на револуцијата на градскиот плоштад повеќе делегации предводени од градоначалникот Митко Јанчев положија свежо цвеќе, по повод 75 години од ослободувањето на Кавадарци. Вечерва советот ќе одржи свечена седница на која ќе бидат доделени и седмо септемвриските награди и признанија.

Во центарот на Кавадарци претпладнево беше отворена изложбата на олд тајмери која привлече бројни посетители, а се одржа и натпревар во табла.

Вечерва на градскиот плоштад е настапот на Јелена Розга, а утревечер гроздоберот ќе финишира со концерт на Здравко Чолиќ.

А.Д

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново