Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kavadareckabolnica fin

Двајца работници од две кавадаречки фирми се здобија со тешки телесни повреди, вчера 24 декември. Педесет и две годишниот неготинец П.А бил пренесен во ЈЗУ Општа болница Кавадарци во 15 часот додека четириесет и две годишниот А.К вечерта во 21 часот.

Двајцата пациенти биле примени на хирушкото одделение во болницата. Ги примил и интервенирал др Дано Кулев, специјалист хирург. По укажаната лекарска помош работниците не се задржани на болничко лекување туку се пуштени на домашна нега.

Овие информации денеска ги соопштија здравствените работници на ЈЗУ Општа Болница Кавадарци и директорот др Диме Коцев.

Во полицискиот билтен не се наведени компаниите во кои работниците се здобиле со повредите. Од СВР Велес соопштија дека се работи на расчистување на двата случаи./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново