Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

20200703 ebfa6f83a2f168503fe8aa76b360e0e8Неготинец на возраст од 56 години, кој бил позитивен на Ковид 19 почина, информираа од Центарот за јавно здравје Кавадарци.

„Починатиот поради други здравствени проблеми бил хоспитализиран на клиниката за неврохирургија во Скопје од 24 мај. Кај него бил дијагностициран и корона вирус.  Вчера бил пуштен на домашно лекување, бидејќи состојбата му била подобра. Утринава неговата здравствена состојба нагло се влошила и починал“ рече за КТВ епидемиологот д- Ристе Јовановски.

Ова е втор починат од вирусот во Тиквешијата од почетокот на епидемијата. / А.Д

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново