103.03.2021
Петре Пешков  и Блаже Стојановски  од Кавадарци се денешните потписници на грантови за млади земјоделци.  Со неповратната финансиска поддршка од 20.000 евра тие ќе набават опрема за своите семејни винарии односно пневматски преси, иноксни садови, мелачки за грозје, пумпи и опрема за флаширање.  

nov park01.03.2021

Нов парк од денеска започна да се гради во Кавадарци. Ќе се протега на површина од 3500 м2, а неговата изградба ќе чини 3,6 милиони денари, пари обезбедени преку донација од „Кожувчанка“ и транспортна фирма на кавадарчанец од Америка. 

centarKavadarci25.02.2021

Од први март во центарот на Кавадарци започнуваат градежни активности за реконструкција и проширување на дел од бид зоната. Ќе се отстранува стариот и оштетен асфалт од коловозот, старите тротоари ќе се поплочат со гранти, а ќе се отстранат и 19 стебла од дрворедот кои се оштетени и ќе се заменат со нови.

janev12318.02.2021

Денеска заседаваше кризниот штаб на општина Кавадарци околу состојбата со ковид 19, која станува загрижувачка. Се полни капацитетот на ковид одделот во кавадаречката болница. Моментално се хоспитализирани 48 пациенти и сите се на кислородна поддршка.

jancev112Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев на денешната 52, редовна седница на советот,  упати апел до сите граѓани, максимално да ги почитуваат пропишаните превентивни мерки за заштита од ковид 19, бидејќи Кавадарци е на прво место по број на нови случаи, според бројот на жители.

Still0214 0000014.02.2021

И покрај интензивните врнежи од снег, денеска во Тиквешијата се испочитува традицијата за одбележување на празникот Свети Трифун. Се изврши симболично закројување на виновата лоза, со што запшочнуваат и операциите за производство на грозје од новата реколта. 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново