degustacijaСтотина мостри на вино и ракија од индивидуални производители учествуваат во натрпеварот по повод Свети Трифун во Кавадарци, кој го организира здружението „Винотек“. Организаторот е задоволен од големиот интерес. Претседателот на стручната комија, која го врши оценувањето, професорот Михаил Петков,  вели дека е потребна се уште едукација на производителите на вино, за да произведат вина со врвен квалитет.

rabotnikpovreden

10.02.2021

Како што информира портпаролот на СВР – Велес, Верољуб Додевски, вчера, на 09.02.2021 год. во Полициската станица - Кавадарци било пријавено дека Г.Б.(62) вработен во ЈП „Национални шуми“ од Кавадарци се здобил со повредa при извршување работни задачи во близина на селото Бохула.

148004787 2962941083929933 7369864539753139730 n09.02.2021

 

Изградбата на новиот објект на детската градинка „Рада Поцева“ во Кавадарци се реализира според планот - велат од општината.  На локацијата на ул. „Ресавска“, ангажираната оператива деновиве работи на ѕидање на просториите од приземјето.

debata kavadarci09.02.2021
 
На скала од 1 до 7, испитаниците од Кавадарци, со вкупна оцена 6,35 посочиле дека желбата за брзо богатење на луѓето кои се на власт, најмногу придонесува за корупцијата, а најмногу ја има во судството. Вака одговориле кавадарчани во истражувањето  спроведено од Асоцијацијата за демократски иницијативи во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, а извештајот беше презентиран на дебата во Кавадарци.

161252843967705.02.2021

Деновиве заврши реконструкцијата на зградата на ОВР Кавадарци. Целосно се реновирани фасадата и внатрешноста на просториите. Реконструкција на овој објект се врши за прв пат после 40 години. 

bolnica kavadarci covid05.02.2021

За четири дена во оваа недела, во Кавадарци се регистрирани 100 нови ковид позитивни случаи, покажуваат резултатите од ИЈЗ. Неколку дена Кавадарци е на прво место по нови случаи,  споредено со бројот на жители.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново