20191224 135731Под мотото „Животот со алкохол е ропство – одбери слобода“, општинскиот совет за превенција од малолетничко престапништво Кавадарци спроведува кампња за подигање на свеста кај родителите и малолетниците за почитување на законските прописи и промоција на здрави животни стилови кај младите.

fondacijaПо повод верскиот празник св.Никола, фондацијата „Никола Јанчев“ денеска на свеченост во компанијата „Кожувчанка“  додели десет стипендии на талентирани студенти од Кавадарци. Девет месеци студентите ќе добиваат по 8.000 денари.

g2Во кавадаречкото село Возарци денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев,  ја отворија детската градинка. За простор на градинката е искористен стар напуштен објект којшто е целосно реновиран и прилагоден за потребите на згрижување и воспитание на децата.

makraduli jancevАко неготинци на референдум се изјаснат против депонија ќе се почитува нивната одлука – рече денеска во Кавадарци заменик министерот за животна средина Јани Макрадули. Нагласи дека предметот околу депонијата се разгледува и од државното правобранителство.

mojopstinarПроектот „Мој општинар“ кој за прв пат започна да се реализира во Кавадарци, пред две години, а беше дел од изборната програма на градоначалникот Митко Јанчев ги дава очекуваните резултати, посочи Јанчев на денешната прес конференција.

vaskoВо 46-та година од животот вчера почина Васко Чукарков, сопственик на Радио „Галакси“ Кавадарци и претседател на Асоцијацијата на локални радија на Македонија. Чукарков целиот свој живот го помина како медиумски работник, посветен на радиото. Беше познат како ди-џеј Бозо.
 
 
Погребот е денеска на градските гробишта во Кавадарци од 14 до 15 часот.

 
Почивај во мир, драг колега

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново