Во центарот на Кавадарци, на градскиот пазар стара куќа која почна да се распаѓа сее страв кај минувачите.

Со големи штети се соочија повеќе семејства од Кавадарци и Ваташа поради вчерашниот пороен дожд кој паѓаше во попладневните часови. Жители од улицата „Пане Џунов“ во Ваташа денеска побараа помош од нас со цел јавноста да дознае за проблемот со кој се соочуваат од поодамна, а вчера се соочиле и со штети поради влез на вода од канализацијата во нивните подрумски простории.

Во Кавадарци инспекторите и понатаму евидентираат нелегално градење на објекти. Точниот број на дивоградби изградени во последниот период не е познат, но дека се гради на диво потврдува и градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов.

Во Македонија има недостиг од кадри со техничко средно и високо образование, а наспроти тоа се продуцираат вишок кадри од општествените науки. Ваква е оценката и на македонските компании, а иста потврда доаѓа и од Агенцијата за вработување. Апелот е час поскоро младите да се одлучуваат за техничките науки, бидејќи само на тој начин можат да дојдат до сигурно вработување во Македонија.

Никој не е поштеден од наглите промени на времето. Со здравствени проблеми не се соочуваат само хронично болните, туку честата промена на времето негативно се одразува и врз здравјето на здравите луѓе.
Зголемен е бројот на колапси, мозочни и срцеви удари потврдуваат од итната медицинска помош во Кавадарци.

Пожар избувна денеска на пладне во семејна куќа на ул. „Задругарска“ во Кавадарци. Пламените јазици направиле штета само на покривната конструкција, ни потврди командирот на против пожарната единица во Кавадарци, Илчо Богевски.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.