Владеачкото мнозинство во кавадаречкиот совет денеска утврди нови  цени  кои ќе треба да ги плаќаат кавадарчани за зонско паркирање,  по започнување со реализација на проектот за јавно приватно партнерство.  За еден час паркирање во периодот од 07 до 24 часот ќе се плаќа по 30 денари, а секој нареден час ќе биде поскап за 10 денари од претходниот. Наместо до 22 часот, зонско паркирање согласно денешната нова одлука на советот ќе се плаќа до 24 часот.

Милан Василев на возраст од 62 години од селото Ваташа е исчезнат од вчера наутро. Од неговото семејство апелираат до сите граѓани кои имаат било каква информација за Милан да се јават на телефонскиот број на семејството 071-250-875.

Милан на себе носи сини тренерки и жолто-бела блуза со долги ракави, влечки и бастун. Нема ориентација за време и простор.

Семејството веќе интензивно трага по Милан.

Кавадарчани кои ја подржуваат „шарената револуција“ и вечерва протестираа. ГО започнаа протестниот марш од пред катастарот, маршираа по „Илинденска“ и стигнаа до градскиот плоштад, каде пак на „тракторот на револуцијата„ се пуштаа т.н „бомби“ што опозицијата ги објавуваше во минатиот период.

Кавадарчани кои ја подржуваат „шарената револуција“ вечерва протестираа пред полициската станица во Кавадарци. Оваа локација ја избраа за протест откако минатата недела се повикуваа учесници во протестите на информативни разговори. Тие од пред полициската станица му порачаа, како што го нарекоа старо-новиот министер, Чавков, дека не му се плашат. Да ги запрел информативните разговори и притисокот врз луѓето кои протестираат.

Нестабилното време и честите приврнувања, а преку ден и високите температури овозможија појава на пламеница во лозите насади.

Поради повикување на информативен разговор во кавадаречката полиција на учесници во протестите на „Шарената револуција“ вечерва демонстрантите го истурија гневот повторно врз општинската зграда. Се фрлаа балони со боја и јајца. Фасадата е целосно офарбана. Револуционерите му порача на министерот Чавков дека не му се плашеле и немало полицијата да ги замолчи.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново