Со стиховите од старата коледарска византиска песна „Вечниот бог“,околу 150 дечиња од Кавадарци, денеска тргнаа во божиќно-бадникова поворка,  од црквата Света Петка да го најават големиот христијански празник, Раѓањето Христово.

Кавадарчани синоќа во чест на празникот „Коледе“ прославуваа во дворот  на домот на културата „Иван Мазов Климе“. Таму по девети пат се одржа фестивалот на шегата, насловен „Дедо цепе бурина“.

Во родното село Ваташа, во неговата родна куќа се одбележаа 75 години од убиството на народниот херој Страшо Пинџур. Пред спомен бистата цвеќе положија градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев, советници во кавадаречкиот совет, претставници на здружението на борци и претставници на инстутуции и политички партии.

Семејството Ганчеви од село Криволак утринава во 5.25 часот ја добија првата рожба. Нивното бебе е прво родено во 2018 година во кавадаречката болница. Мајката Сања Ганчева на свет донесе здраво машко бебе тешко 3850 грама со должина од 52 сантиметри.

Возач бил тешко повреден откако автомобилот со кој управувал, излетал од патот синоќа на патот Кавадарци-Росоман.

Со 19 гласа „ЗА“, едногласно, попладнево советот на општина Кавадарци го усвои буџетот за 2018 година. Општинската каса е димензионирана на 885.882.000 денари од кои основниот буџет изнесува 476.706.000 денари. Од самофинансирачки активности се предвидени 29.957.000 денари, од дотации 351.373.000 денари, од донации 27.846.000 денари. Во буџетот не е предвидено задолжување на општината со кредити.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново