zaev izjava nova

Премиерот Зоран Заев денеска од Кавадарци најави дека е подготвен за одржување на лидерска средба на која би се разговарало за СЈО, реформите но и останатите актуелни прашања во земјава.

pozarna kav naslНеспоредливо подобри услови за работа добија кавадаречките пожарникари откако целосно заврши реконструкцијата на противпожарниот дом.  Општината за реновирање потроши 11 милиони денари.

policija kavadarciДвајца малолетници од Кавадарци се повредени откако со мопед излетале од патот. Се движеле кон Тиквешкото Езеро. Возачот на мопедот, седумнаесет годишниот  Д.С се здобил со тешки телесни повреди, информира портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

20190228 220202Трет пожар денеска избувна во Кавадарци. Вечерва гореше ниско стеблеста шума и треба во месноста Љубаш.  Пожарот беше сериозна закана по белите дробови на Кавадарци, велат пожарникарите.

20170407 121742

Минатата недела се евидентирани најмногу нови заболени од грип  оваа сезона. Лекарите велат дека зголемениот број на грипозни се должи на честите промени на времето. И понатаму најпогодени се лицата на возрасто од 15 до 64 години.

znaci

Насмевка за возачите кои ја почитуваат дозволената брзина на движење со своите возила и налутено смајли за оние кои возат со поголема брзина. Ова го покажуваат десетте сообраќајни знаци што деновиве се поставени на неколку локации низ кавадаречките улици. Целта е да се делува врз свеста на возачите дека со прилагодена брзина придонесуваат за поголема безбедност во сообраќајот.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново