Заменик министерот за земјоделство Ванчо Костадиновски ја посети Тиквешијата и изврши увид во овошните насади оштетени од пролетните ниски температури.

Културните амбасадори на Кавадарци, играорците од фолклорниот ансамбл „Тиквеш“ благодарение на ротари клубот од овој град  ќе работат во целосно реновирана играорна сала. Ротаријанците  одлучија годинава реновирањето на салата да им биде прв проект и веќе е целосно реализиран.

Три лица се здобиле со повреди во сообраќајната несреќа што денес се случила на патот Росоман - Прилеп. Според информациите од полицијата, камион излетал од патот најверојатно поради влажниот коловоз во близина на селото Фариш.


Голем е бројот на земјоделски производители од Тиквешијата кои деновиве се погласно реагираат поради неисплатени субвенции. Тие се жалат дека немаат земено субвенции за 2015 и 2016 година. Не се во можност да ги извшуваат потребните агротехнички и хемиски мерки за квалитетно производство. Според нив, државата ги заборавила и ги оставила без ветената подршка.

Глутници кучиња скитници сеат страв низ кавадаречките улици. Ги има насекаде, во центарот на градот, во периферијата. Граѓаните стравуваат за својата безбедност и коментираат дека им е страв да се движат низ улиците, бидејќи можат да бидат нападнати од глутница кучиња. Овој проблем подолг период е присутен во Кавадарци, но засега нема никакви активности истиот да биде решен. Шинтерска служба не постои.

Од општинската организација на СДСМ Кавадарци денеска упатија обвинувања на адреса на градоначалникот Александар Панов дека во изминативе два мандата не реализирал голем дел од ветените проекти.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.