Повеќе од 1000 дечиња од основните училишта низ 8 градови низ Македонија ќе бидат опфатени со проектот „Изворска – извор на креативноста“ во организација на Маркетинг агенцијата „Маркетинг микс“.

Реализација на третата фаза за изградба на кејот на реката Луда Мара е новиот проект на кој ќе се работи во Кавадарци, а за истиот денеска  општината  потпиша договор  со Центарот за развој на Вардарски плански регион.

 

За прв пат после педесет години вчера се слушна црковното ѕвоно во селото Брушани. Таму вчера се случи осветувањето на ѕвоното и истото беше поставено на камбанаријата. Ѕвоното е донација на Блашко и Дивна Темови со семејството.

Советниците во кавадаречкиот совет од советничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со меѓусебни обвинувања денеска ја најавија кампањата за локалните избори, чиј датум на одржување е сеуште неизвесен. Тие во рамки на 56-та седница си разменија обвинувања поврзани со актуелната политичка состојба во земјава.

Музеј Галерија Кавадарци реализира едукативна работилница за децата со посебни потреби насловен „Учиме и цртаме за нашето културно наследство“. Во работилницата се вклучени децата со посебни потреби кои се сместени во ООУ „Страшо Пинџур“.

„Лозарите не треба да стравуваат за своите пари од винаријата Повардарие и доколку започне стечај, бидејќи од стечајната маса ќе има доволно пари да се исплати долгот кон лозарите“ рече на прес конференција пратеникот од Кавадарци, Панчо Минов.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.