Најверојатно поради актуелната политичка состојба во државата советот на општина Кавадарци нема да ја одржи редовната 56-та седница што беше закажана за денеска.

Напредуваат градежните работи за реновирање на храмот Свети Димитрија во Кавадарци. Таму денеска се изврши осветување на двата крста кои ќе бидат поставени на храмот.

На градскиот плоштад во Кавадарци денеска Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип во рамки на отворениот ден им ја доближи на идните студенти понудата за студирање.

Половина час денеска на пладне земјоделци од Тиквешијата го блокираа патот Градско – Прилеп кај Росоман. Тие како што рекоа, излегле на предупредувачки протест. Ако не им се исполнат барањата во најкратко време, се заканија дека протестите можат да ги радикализираат. Обвинија дека се заборавени од државата. Принудени се да преживуваат без пари, без исплатени субвенции и реколта се приморани да го одржуваат производниот процес и од новата реколта, но повеќе немале ниту трпение, ниту пари за да работат.

Во периодот од 12 до 13 часот земјоделските производители од Тиквешијата преку протест и блокада на патот Градско - Прилеп кај Росоман ќе го изразат својот револт поради неисплатените субвенции.

Лозарите и овоштарите во шок по мрзнењето кое се случи на лозовите и овошните насади деновиве. Сеуште се прават проценки колку штети направија ниските температури. Ова е второ мрзнење годинава.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.