soob

Четериесет и едно годишниот С.И од велешкото село Бузалково е тешко повреден во сообраќајна незгода што вчера попладне, околу 15 часот се случила на патот Градско - Прилеп.

ceca grozdober

 

Балканската мега ѕвезда Цеца Ражњатовиќ ќе биде главна ѕвезда на годинашново издание на манифестацијата Тиквешки гроздобер. Организаторот, општина Кавадарци денеска ја објави официјалната програма. Манифестацијата која годинава ќе се реализира под мотото „Приказна под отоврено небо“ изобилува со многу содржини, некои и за прв пат се дел од гроздоберот.

fdgfdsh

Дваесет и пет годишниот Ј.М вчера бил прободен со нож во пределот на стомакот. Од полицијата информираат дека поради сериозноста на повредите, момчето било пренесено во Ургентниот центар во Скопје.

izmenet soobrakaj

Веќе неколку дена на сила е изменет режим на одвивање на сообраќајот на четири улици во централното градско подрачје во Кавадарци. Од општината објаснуваат дека оваа новина е воведена со цел поголема безбедност на возилата и пешаците и заради поголема пропустна моќ на градските сообраќајници.

kavadarci

За само неколку часа по објавувањето на јавниот повик дека општината ќе субвенционира набавка на енергетски ефикасни грејни тела, кавадарачани го исполниле лимитот. До крајот на работното време, вчера до општинските служби биле доставени 103 барања за субвенции, потврдија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.

crkva kavadarci3

Камен по камен, линија по линија, мајсторите и уметниците интензивно работат на реконструкција и фрескоживопис  на храмот посветен на великомаченик Свети Димитриј во Кавадарци.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново