covid19kavadarci

06.01.2021

Повторно повисоки бројки на нови позитивни во тиквешкиот регион, покажува статистиката на Центарот за јавно здравје Кавадарци за изминатото деноноќие, заклучно до синоќа.  Дијагностицирани се 40 нови случаи на возраст од 12 до 82 години.

policiski kavadarci

04.01.2020

Во периодот од 12.00 до 20.00 часот на 03.01.2021  на подрачјето на СВР Велес била спроведена акциска контрола на возачите кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната. Притоа, биле регистрирани 41 прекршок од кои 15 во Велес, 16 во Кавадарци и 10 во Неготино.

rodilka01.01.2021

Дваесет и седум годишната Стефанија Миневска од Кавадарци неколку минути по полноќ , на свет донесе здраво женско бебе, прва рожба на семејството и прво родено бебе во новата година во Кавадарци.

20201230 0e5e6018bec58874128bc3a6e72c458e30.12.2020

Кавадаречката компанија „Кожувчанка“ уште еднаш ја покажа хуманоста на дело. Утринава тргнаа  четири шлепери со вода „изворска“ кои се донираат за настраданите од земјотресот оваа држава. Донацијата од „Кожувчанка“ е дел од  конвојот со хуманитарна помош кој утринава тргна за Хрватска. 

spasovski kavadarci29.12.2020

Одделението за управни работи во Кавадарци доби нови простории. Личи документи на кавадарчани ќе им се издаваат во простории на граничната полиција, наместо како досега во просториите на полициската станица.

131686659 762754954321955 2055738054583156234 n28.12.2020

Во Кавадарци започна новогодишната бајка. Куќата на веселиот дедо, кој ги усреќува најмладите по 22 пат е веќе во новогодишна облека. Се е во знакот на претстојните празници. Ковид пандемијата годинава нема да им ја одземе радоста на децата. Семејството Вареловски ја продолжува традицијата. Својот дом го украси, а вратите ги отвори за дечињата. Секој ден од 17 до 20 часот, најмладите со своите родители можат да ја почувствуваат новогодишната магија која царува во дворот на Дедо Мраз. Но и овде, мора да се почитуваат препораките за задолжително несење заштитна маска и одржување на растојание.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново