Домашните производители на вино континуирано го подобруваат квалитетот на својот производ е оценката на здружението на винари на Македонија. Подобрувањето, според експертите се должи на поголемата едуцираност на производителите кои произведуваат вино во домашни услови

За тоа како се полнеше буџетот на Кавадарци и се трошеа парите од општинската каса денеска дебатираа советниците во кавадаречкиот совет во рамки на 51-та седница. На дневен ред беше и ребалансот на буџетот. Опозицијата со остри забележки дека буџетските пари најмногу се трошеле за плати на администрацијата, а најмалку за инфрструктурни проекти. Поради тоа општината била принудена да се задолжува со кредити. Советниците од мнозинството пак рекоа дека најголем дел од ветеното реализирале.

Голем број земјоделци од Кавадарци, Росоман, Неготино и Демир Капија денеска учествуваа во обуката за органско земјоделско производство организирана од Центарот за развој на вардарски плански регион.

Веќе извесен период,  по реновирањето на џамијата  и оџата од Кавадарци ги повикува муслиманските верници на молитва,  преку озвучување. Ваквата пракса која ја немаше во минатото во  Кавадарци е причина за бројни реакции на кавадарчани,  кои реагираат дека премногу гласно било пуштено озвучувањето.

Во изминатиот период голем е бројот на лекари кои го напуштија Кавадарци и заминаа по европските држави за поголема плата и можности да ја градат својата докторска кариера. Не е за потценување ниту бројката на општи лекари. Дел од нив го напуштија градот и работат во приватните болници во земјава а дел заминаа на работа во Германија.

Општините Кавадарци и Воден (Едеса)  од Република Грција ја продллабочуваат прекуграничната соработка. Со новиот проект кој започна да го реализираат ќе го помагаат бизнисот во двете општини.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.