Бербата на грозјето привршува, но сеуште главна тема на секој разговор во Кавадарци и цела Тиквешија е бербата и октупот на грозјето иако веќе гроздоберот се приближува до крајот. Лозарите ќе ја запаметат 2016 година како најпроблематична. Добија квалитетен род и тоа годинава прионосите беа одлични, но грозјето немаше кој да го откупи.

Во евиденцијата на Центарот за вработување има магистри и доктори на науки кои го чекаат своето вработување, потврди денеска раководителот, Благој Борисов. Тој не го знаеше нивниот точен  број, но рече дека ги има и овие високообразовани луѓе.

И временските услови не се во прилог на лозарите и годинашниот гроздобер. Новите врнежи од дожд се дополнителен проблем и главоболка за лозарите кои сеуште го немаат собрано родот од лозјата.

Една недела порано од вообичаениот термин, од денеска започна есенскиот панаѓур во Кавадарци. Над 300 трговци закупиле тезги. Организаторот очекува голема посетеност за време на панаѓурскиот викенд.

Од ОО на СДСМ Кавадарци на прес конференција обвинија дека директорот на СОЗШУ „Ѓорче Петров“ Кавадарци бил вмешан во криминал. Против него имало правосилна судска пресуда за насилство врз ученик - рече Митко Керов, член на извршен одбор на СДСМ.

Обвинувања од опозицијата за богатење на функционери на власта, деманти и контра обвинувања. Политичката сцена во Кавадарци се вжештува во пресрет на договорените избори во декември.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.