Одлуката на владата, државата да ги субвенционира винарските визби со по 3 денари по килограм откупен вранец, со цел да се соберел годинашниот род од оваа винска сорта за лозарите не е вистинско решавање на проблемот со откупот на винско грозје. Производителите на грозје велат дека родот им пропаднал на лозјата,  додека визбите тактизирале  со откупот. Според нив,  намерно не се  откупувал вранецот, за на крај визбите да добијат и евтино грозје, но и државна помош.

Стомачниот вирус во континуитет е присутен меѓу кавадарчани, информираат од итната медицинска помош. Наместо во одредени периоди од годината, пациенти кои се нападнати од стомачниот вирус, со проливи и повраќање постојано барале лекарска помош.

Полни тракторски приколици со грозје кое почнало и да ферментира. Лозарите по неколку дена чекаат на откупните пунктови да го продадат грозјето, но нема кој да им го купи. Не им е јасно што се случува годинава со откупот на грозјето.

Проблемот со откуп на винското грозје, пред се со  вранец- кратошија продолжува. Откупните пунктови полни со трактори и грозје. Откуп или нема или слаб. Лозарите нервозни, бараат итна помош од државата, откупот да продолжи бидејќи стравуваат дека родот ќе им пропадне на лозјата.

Лозарите и овој гроздобер го минуваат во нервози. Интензивно го прибираат родот од лозовите површини, но се соочуваат со проблеми при продажбата. Последните обилни врнежи од дожд ја намалија шеќерноста кај грозјето. Сега винариите не го почитуваат договореното, наместо да намалуваат од цената за грозјето кое има помалку шеќерност од 20 малигани, тие воопшто не го купувале таквото грозје, па лозарите не знаат што да му прават на набраното грозје. Едни велат ќе варат ракија, други пак сметаат дека винариите се мајтапат со нив.

„Градскиот стадион во Кавадарци се распаѓа поради недомаќинското и расипничкото однесување на локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ“ - обвинија на прес конференција денeска од локалниот клуб на СДММ Кавадарци.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново