50874093 405450086871021 1975155253548417024 n

 

Лозарите од Тиквешијата денеска на градскиот плоштад во Кавадарци одржаа мирен протест . Ги повторија своите барања да им се исплати грозјето предадено во 2015 и 2016 година во „Стефани винарија“ и „Повардарие“. Ако овие барања не бидат исполнети до 10 февруари ќе се организираат блокади низ Тиквешијата.

lozariprotest

Незадоволни од вчерашниот состанок во МЗШВ лозарите на кои им должат винарските визби за родот предаден во минатите години најавија мирен протест.

lozari

Да не се дозволи ликвидација или продажба на „Стефанс вајнари“ побараа лозарите на синоќешниот состанок со градоначалникот Митко Јанчев и пратеникот Панчо Минов. Тие стравуваат дека доколку тоа се случи нема да можат да ги наплатат парите кои ги побаруваат за грозјето предадено во 2015 година. Оваа винарија им должи 680 илјади евра. 

policiska stanica kavadarci 32832899832

Триесет годишен кавадарчанец е повреден вчера попладне, откако во него удрил автомобил „Опел астра“ со кавадаречки ознаки. Исто така возилото удрило и во паркиран автомобил, потврдуваат од СВР Велес.

stand sobiranje

 

Седумнаесет годишното момче кое на Водици го извади светиот крст од водите на реката Луда Мара заедно со навивачката група „Лозари Исток“ започна хуманитарна акција за помош на своја сограѓанка на која и е потребна операција во Германија.

policija12w
 
23 годишен неготинец, управувајќи „Ауди А3“  влетал во излог од парфимерија во Неготино. Од полицијата информираа дека е причинета  само материјална штета .

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново