IMG 0331

19.12.2020
 

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Кавадарци. Фондацијата „Никола Јанчев“ од овој град додели донација во висина од еден милион денари за обезбедување на централен довод на кислород за модуларната болница во Општата болница со проширена дејност Кавадарци.

 Филипче се заблагодари за овој чин на висока општествена одговорност и истакна дека благодарение на препознавање на важноста во овој момент,  ќе се помогне таму кадешто е најмногу потребно, а тоа е здравствениот систем.

pateka118.12.2020
Од денеска кавадарчани и официјално можат да уживаат и да рекреираат. Велосипедско пешачката патека с.Ваташа-моклишка воденица е во фунцкија.

OsnovensudKavadarci fin

17.11.2020

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд достави Обвинителен акт против 29 годишен жител на село Дуброво, Неготино, поради сторено кривичното дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

potpisuvanje memorandum15.12.2020

Ученици од кавадаречкото средно стручно училиште „Ќиро Спанџов Брко“ практична настава ќе изведуваат во компанијата „Еуроникел индустри“. Денеска беше потпишан меморандум за соработка кој покрај изведувањето на пракса, опфаќа и феријална пракса и поддршка за подобрување на образовните процеси.

kavadarci ccovid44213.12.2020

За 52 нови случаи во изминатото деноноќие е зголемен вкупниот број на нови ковид позитивни во Тиквешијата.

mojopstinar11.12.2020

Tри години успешна работа одбележува службата „Мој општинар“,  која започна со работа на самиот старт на мандатот на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. Тој денеска на прес конференција искажа задоволство од досега сработеното и рече дека очекува овој проект да биде имплементиран и во други општини во земјава, бидејќи ја подобрува врската меѓу општината и граѓаните, а нивните проблеми , многу полесно стигнуваат пред надлежните.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново