Од новиот центар на градот кон општинската зграда и денеска се движеа  граѓаните кои беа дел од протестниот марш, организиран од граѓанското движење „Протестирам“. Кавадарчани повторно побараа оставка од претседателот Иванов, одложување на изборите закажани за 5 јуни.

Мирно и достоинствено вечерва кавадарчани излегоа на протест против одлуката на претседателот Иванов за помилување. Дадоа  поддршка на Специјалното јавно обвинителство и побараа да одговараат сите кои направиле криминал.

Паркот на револуцијата во Кавадарци беше местото каде подржувачите на ГДОМ и членовите на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржаа протест преку кој упатија порака дека се за одржување на изборите на 5 јуни.

Актуелната политичка состојба во земјава денеска беше причина за тензичен почеток на 43 тата седница на советот на општина Кавадарци. Советниците од СДСМ ја напуштија седницата, а претходно коориднаторот на советничката група Зоран Бањански од говорницата рече дека„правдата во земјава е убиена“ и поради тоа денеска граѓаните ќе излезат на протест и во Кавадарци. Додека говореше Бањански зад него беа и останатите советници на СДСМ, сите облечени во бели мајци на кои пишуваше „Нема правда-нема мир“.

И граѓаните на Кавадарци  под мотото „Нема правда- нема мир“ се приклучуваат на протестите кои се случуваат во повеќе градови во земјава. Протестот е закажан за утре со почеток од 18.30  часот од пред катастарот.

Големата температурна разлика помеѓу дневните и ноќните температури им создава  здравствени потешкотии на кавадарчани, информираат од итната медицинска помош.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново