zaev lozari

За прв пат досега при утврдување на цената на грозјето лозарите од Тиквешијата се удостоени од највисокото државно раководство. Синоќа на средба со производителите на грозје од Кавадарци беше премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот Кочо Анѓушев и градоначалниците на Кавадарци, Митко Јанчев и на Неготино, Тони Делков и пратеникот Панчо Минов. Средбата беше во организација на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

igm1

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и заменик претседателот во Владата на РМ задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев, вчера вечер остварија средба со граѓаните, граѓанските здруженија, советниците на општина Кавадарци и градоначалниците на општините Кавадарци и Неготино, како и со менаџментот на компанијата ИГМ, партнер на компанијата JSW.

lozari protesti

Лозарите ќе блокираат магистрални и регионални патишта во земјава. На овој начин тие ќе го изразат револтот од игнорантскиот однос на винарските визби поради не прифаќањето на нивното барање за повисока цена на грозјето од 20 отсто.

berba grozje

Регионалното здружение на лозарите „Напредни лозари“ преку сооштение ја информира јавноста дека на состанокот во МЗШВ не бил постигнат напредок околу нивното барање за повисока цена на грозјето. Тие сметаат дека визбите се договориле заеднички да го откупуваат грозјето по цена која не ги покрива трошоците за производство.

soob

Седумдесет и едногодишниот Р.П од Кавадарци е тешко повреден откако во него удрил патнички автомобил, информираа од СВР Велес.

oskvernavena crvka

Вандали изминативе денови ја сквернавеле црквата Света Петка во новиот центар на Кавадарци. Испишале градит на еден од ѕидовите на црквата кои се ѕидани со камен. Исто така ги оштетиле и клупите во дворот.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново