fdgfdsh

Дваесет и пет годишниот Ј.М вчера бил прободен со нож во пределот на стомакот. Од полицијата информираат дека поради сериозноста на повредите, момчето било пренесено во Ургентниот центар во Скопје.

izmenet soobrakaj

Веќе неколку дена на сила е изменет режим на одвивање на сообраќајот на четири улици во централното градско подрачје во Кавадарци. Од општината објаснуваат дека оваа новина е воведена со цел поголема безбедност на возилата и пешаците и заради поголема пропустна моќ на градските сообраќајници.

kavadarci

За само неколку часа по објавувањето на јавниот повик дека општината ќе субвенционира набавка на енергетски ефикасни грејни тела, кавадарачани го исполниле лимитот. До крајот на работното време, вчера до општинските служби биле доставени 103 барања за субвенции, потврдија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.

crkva kavadarci3

Камен по камен, линија по линија, мајсторите и уметниците интензивно работат на реконструкција и фрескоживопис  на храмот посветен на великомаченик Свети Димитриј во Кавадарци.

policija fin

Едно лице e повредено синоќа пред полноќ откако „ауди“ излетало од регионалниот пат Неготино-Кавадарци, во кавадаречкото село Марена, потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Bejli Jancev fin

Метју Палмер, заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот на САД за Европа и Евроазија и амбасадорот Џес Бејли денеска остварија средба со Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, информираа од прес службата на општината.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново