„ Не знам кој е мотивот на овие партиски пресови на СДСМ, па цело време трн во око им е баш болницата во Кавадарци. Тие упорно кажуваат паушални и невистинити констатации   за само нив познати цели. Болницата во Кавадарци досега има покажано напредок во сите сегменти, па така до сега има остварени набавки на опрема и простор“  стои меѓу другото  во писмената реакција на директорот на ЈЗУ Општа болница Кавадарци, д-р Орце Ангеловски по вчерашната прес конференција на ОО на СДСМ .

Социјалдемократите од Кавадарци денеска на прес конференција во кругот на општа болница обвинија за хаос и катастрофална состојба во истата. Претседателот на О.О Кавадарци, Зоран Ѓорѓиев рече дека константната негрижата на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за здравјето на граѓаните придонела  за катастрофалната состојба и во оваа болница.

Почна значително да се зголемува бројот на заболени од грип во Кавадарци и Росоман. Матичните лекари за минатата недела евидентирале  343 нови случаи на грип.

Молитви за богата и бериќетна година, денеска на Свети Трифун, заштитникот на лозарите упатија  производителите на грозје во Тиквешијата. Тие денеска извршија симболично закројување, со што го означија и стартот на новата производна реколта.

Две лица се повредени во сообраќајна несреча што се случила попладнево околу 14.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Прилеп, кај местото викано „Фаришка Спирка“.

Во последната деценија вкупните инвестиции за најсовремена опрема за преработка и одлежување на виното како и за модернизација и унапредување на производството на врвни вина во винарската визба „Тиквеш“ надминуваат 30 милиони евра. Во нив се пресметани и планираните 670 илјади евра годинешни инвестиции. Обемот, темпото и структурата на  вложувања, во изминатите три години, му овозможија на Тиквеш да го достигне и одржи посакуваното ниво на квалитет на вината од севкупното портфолио, рече генералниот директор на винарската визба, Игор Илиевски.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново