389193 70008

 

Граѓаните на Тиквешијата сочувствуваат со семјествата на починатите и повредените во страшната сообраќајна несреќа која попладнево се случи на патот Скопје - Тетово.

51753202 2355707784653269 6260828678406537216 n

После врнежите од снег и остатоците од песок и ризла кои се растураа низ кавадаречките улици, локалната самоуправа од денеска започна голема акција за миење на сите улици и тротоари во градот.

IMG 20190202 124003

Со аплауз ја поздравија лозарите веста дека државата ќе им го исплати долгот што визбите го имаат кон нив . Денеска тие беа информирани и дека до Свети Трифун ќе ги добијат субвенциите по хектар површина, а до крај на феврури и денарот за килограм предадено грозје во домашни винарии.

lozari pres

„Крајно лицемерно е што Мицковски, лидер на партијата која дозволи винаријата Стефани дозволи да ги користи за политички поени сега глуми загриженост за лозарите. Ние најдобро знаеме кој не доведе до оваа ситуација. Ако тогашната власт вистински се грижеше за лозарите немаше да дојде до оваа ситуација. Пратеничката Весна Пемова, која гордо стои зад Мицковски со години збор нема кажано за лозарите. Нема да дозволиме вакви политички манипулации за лозарите“ вака реагираше претседателот на лозарското здружение, „Напредни лозари“ Трајче Кулев, на денешната прес конференција по вчерашната средба на дел од лозарите со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

kvpolicija fin

Шеесет и шестгодишен Кавадарчанец се здобил со тешки повреди вчера по удар од патничко возило „лада” на пазарот во Кавадарци. Според СВР Велес возилото со кавадаречки таблички го управувал 46-годишен жител од населбата Глишиќ.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.