84890197 2638460849711293 4309820577104789504 nПозитивното искуство од функционирањето на првиот подземен контејнер резултираше со одлука за нови платформи за подземни контејнери во Кавадарци.

83494694 2635806483310063 3709523417733529600 nАгенцијата за млади и спорт и општина Кавадарци продолжуваат со гардежните работи на „Градскиот стадион“. Ангажираната оператива деновиве работи на нивелирање на земјената подлога како подготовка за поставување систем за дренирање, потоа линија за полевање и нова трева - информираат од локалната самоуправа.

1580296019523Градежните работи за изградба на пешачко-велосипедска патека од селото Ваташа до Моклиште стартуваа денеска.  Жителите на Ваташа, но и кавадарчани ќе добијат идеален проект за рекреација и безбедно движење. Патеката ќе биде целосно осветлена, а ќе ја користат и велосипедистите кои постојано се движат во овој дел.

kvpolcja fn

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кавадарци го лишиле од слобода С.Д.(45) од Кавадарци,вчера, недела 26 јануари околу 21.30 часот затоа што бил затекнат како извршува тешка кражба во куќа на ул.„Пролетерска“ во Кавадарци.

grozdje spoljaЗдружението „Напредни лозари“ од Кавадарци упати писмо до МЗШВ. Ги опишуваат катастрофалните состојби во лозарството и бараат помош од министерот Димковски и неговиот заменик Трипуновски.

risteskiАлександар Ристески од Прилеп кој живее во Кавадарци,  денеска беше најсреќен меѓу дваесетината момчиња, кои скокнаа по светиот крст во водите на реката Луда Мара во Кавадарци.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново