feni zaev

„Фени индустри е двигател на македонската економија. Успешно заврши стечајната постапка во ова компанија. Овде се вработени над 1000 лица“ рекоа меѓу другото при денешната посета во комбинатот за производство на фероникел, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев.   Посетата беше искористена за запознавање со досегашната инвестиција на швајцарската Ѓи-сол. 

zaev izjava nova

Премиерот Зоран Заев денеска од Кавадарци најави дека е подготвен за одржување на лидерска средба на која би се разговарало за СЈО, реформите но и останатите актуелни прашања во земјава.

pozarna kav naslНеспоредливо подобри услови за работа добија кавадаречките пожарникари откако целосно заврши реконструкцијата на противпожарниот дом.  Општината за реновирање потроши 11 милиони денари.

policija kavadarciДвајца малолетници од Кавадарци се повредени откако со мопед излетале од патот. Се движеле кон Тиквешкото Езеро. Возачот на мопедот, седумнаесет годишниот  Д.С се здобил со тешки телесни повреди, информира портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

20190228 220202Трет пожар денеска избувна во Кавадарци. Вечерва гореше ниско стеблеста шума и треба во месноста Љубаш.  Пожарот беше сериозна закана по белите дробови на Кавадарци, велат пожарникарите.

20170407 121742

Минатата недела се евидентирани најмногу нови заболени од грип  оваа сезона. Лекарите велат дека зголемениот број на грипозни се должи на честите промени на времето. И понатаму најпогодени се лицата на возрасто од 15 до 64 години.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново