press otcet Jancev

За првата година од мандатот, градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев реализирал повеќе од половина проекти кои им ги ветил на кавадарчани во изборната кампања, но и проекти кои иако не биле ветени, поради потребата биле реализирани.

ang1

Бизнисмените од Тиквешкиот регион денеска имаа двочасовна средба со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Разговараа за проблемите со кои се соочуваат во работењето, а им беа понудени владините програми со кои се помага економијата.

sovet

НЕ` за цинкара во Кавадарци, денеска кажаа советниците во советот на општина Кавадарци, на вонредна седница. Тие не го променија ставот во однос на претхнодните две гласања.  Велат дека не се против инвестиции, но исклучиво само по еколошки стандарди.

sovet kavadarci1

Вонредно ќе заседава кавадаречкиот совет во вторник. Единствена точка на дневен ред е барање мислење од општината што го достави  Министерството за животна средина и просторно планирање за отворање нови линии за проширување на асортиманот на производи и линии за нови производи од ИГМ трејд.

bebragrozje

До празникот Свети Трифун, кога практично започнуваат лозарските работи од новата производна сезона лозаропоризводителите кои го продале грозјето во домашна винарија ќе ги добијат дополнителните субвенции од 1 денар за килограм. Ова го потврди премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање од Панчо Минов.

pozarnikari1

Современа опрема за делување во пожари добија пожарникарите од кавадаречката против пожарна единица. Сите 26 пожарникари сега се со униформа која ги штити од високи температури и оган. Вредноста на опремата е околу 20 илјади евра, а е донација од компанијата „Дрекслмаер“.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.