Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

lenta policija

Единаесет годишно дете е тешко повредено вчера откако во него удрил патнички автомобил „КИА спортаж“. Незгодата се случила вчера во 09.30 часот во дворот на здравствената организација „Хипократ“.

„Патничкиот автомобил со скопски регистарски ознаки управуван од четериесет и осум годишниот В.Н од Неготино удрил во пешак- единаесет годишно дете.  Во незгодата пешакот е тешко телесно повреден и со возило на Итна медицинска помош - Неготино е пренесено до Општа болница - Кавадарци и по укажаната медицинска помош е пренесена во Ургентен Центар Скопје“ рече портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

Увид на местото на незгодата извршила екипа од неготинската полиција.

Доктор Благоја Митев од Општа болница Кавадарци инфомрира дека детето било донесено во свесна состојба,вознемирено со тешка повреда на карлицата.

„Му се даде симптоматска терапија од наша страна,со сите потребни прегледи и увиди од наша страна во имобилизирана положба со оглед на тежината на повредите беше префрлено на Клиника за трауматологија во Скопје“ информира хирургот д-р Митев.

Според билтенот на СВР Велес,во првите шест месеци од оваа година на територијата на ПС ОН Неготино се случени вкупно 56 сообраќајни незгоди каде во една од нив едно лице го загубило животот, 8 сообраќајни негоди завршиле со тешки телесни повреди,  18 со телесни повреди и  во 29 сообраќајни незгоди е евидентирана само материјална штета. / А.Д

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.