Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

svr1 fin

Во временско растојание од само 10 минути две сообраќајни несреќи се случија вчеравечер во кои има повредени патници со здобиени тешки телесни повреди. Првата се случи во Неготино, во 19.20часот, на крстосница на улиците „Мaршал Тито“, „Борис Кидрич“ и ул.„Антигона“, во која патнички автомобил марка „Фолксваген Шаран“ со кавадаречки регистарски броеви управувано од Ѓ.Б.(61) од Кавадарци удрил во пешак Б.С.(83) од Неготино.

Старецот се здобил со витално загрозувачи повреди по неговото здравје за што бил транспортиран во Клиничкиот центар во Скопје откако во Здравствениот дом му била укажана лекарска помош.
Полицијата од полициската станица во Неготинио изврши увид на местото на несреќата.
Резултатите од увидот ќе треба да ја утврдат причината како се случила несреќата.

По десет минути од првата, во Тиквешкиот регион се случи и втора сообраќајна несреќа поточно на регионалниот пат Градско – Прилеп. Несреќата се случи на крстосница за село Трстеник. Во неа учествуваа патнички автомобил марка „Пежо“ со кавадаречки регистарски броеви управуван од С.Н.(57) од село Трстеник и патнички автомобол марка „Цитроен“ со скопски регистарски броеви управувано од М.М.(25) од Скопје.

Во несреќата со телесни повреди се здобиле возачот на патничкиот автомобил „Пежо“, сопатникот Н.Н.(49) од село Трстеник и возачот на патничкиот автомобил „Цитроен“ со сопатникот М.И.(22) од Скопје.

По укажаната лекарска помош во ЈЗУ Општа Болница - Кавадарци лицето Н.Н. е препратена во Клинички Центар - Скопје додека останатите се пуштени на домашно лекуввање. Увид на местото на случката изврши екипа од полициската станица од Кавадарци.

Резултатите од увидот ќе треба да ги расветлат причините на несреќата/У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново