Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

penzioneri negotino1

Два брачни парa и шест други пензионери со пониски примања од вчера добија покрив над главата. Се вселија во новите станови што во пензионерскиот дом ги изгради здружението на пензионери од Неготино. За овој проект беа потрошени околу девет милиони денари, сопствени пари на здружението.

„Со едно домаќинско работење успеав да изградам нов пензионерски дом со осум стана.  Беше распишан оглас и становите се доделија на луѓе на кои им се најпотребни.  Се гордеам што сме единствено здружение во Македонија што  успеавме со сопствени средства да го изградиме овој дом. Станарите  ќе плаќаат по 1.200 денари месечно“ вели Петар  Захарчев, претседател на здружението.

Тој информира дека и досега се помагале загрозените пензионери, со ниски пензии. Им била исплаќана еднократна парична помош, а им се давале субвенции и за бањско лекување./А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.