Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pozarna 10

Граѓаните е потребно да посветат поголемо внимание околу безбедноста во својот дом за да не се случи пожар. Од територијалната против пожарна единица Неготино аепелираат да не се остава ручекот на оган кога има итна потреба да се напушти домот. Бидејќи веќе во статистиката се евидентирани неколку поажри токму поради таква неодговорност.

Командирот на неготинската против пожарна единица, Иле Илиев исто така упатува апел до лозарите, кои во наредниот период ќе започнат со интензивно кроење на винавата лоза, да не ги палат лозанките, или пак доколку ги запалат, да не го напуштаат лозовиот насад, бидејќи пламените јазици многу брзо можат да се прошират во околината и да се направи голем пожар.

„ Додека се готви, треба да се биде близу шпоретот, а не кај соседите, на пазар или на социјалните мрежи. Еднаш дури ни се има случено една домаќинка да се загуши од чадот предизвикан од тенџере со грав кое било заборавено на огнот. Лозарите кога ги горат прачките исто така треба да бидат на насадот се додека не се изгасне огнот, рече Илиев.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.