Kojnik gragjaniiovci fin

Едно од најголемите и најубави маала, во минатото на Велес, било којничкото. Којник се наоѓа на највисокиот дел на десната страна на градот. Името го добила по името Појник, место каде што христијаните го напојувале добитокот.

privatni lekari fin

Приватните лекари во Велес ги облекоа белите мантили и излегоа на протест за да го изразат својот револт кон новите петгодишни Предлог Договори за работа со Фондот за здравство. Нема да ги потпишат затоа што со нив велат дека ригорозно се намалени правата и почитта кон нив од страна на Фондот и на Министерството за здравство. Ставот на приватните лекари во Велес и во државата го пренесе д-р Лилија Чолакова Дервишова претседателка на Здружението на приватни лекари на Македонија.

sumarigasnat fin

Гаснеме пожари наместо да сечеме и транспортираме огревно дрво, се пожалија денеска од Шумското стопанство „Бабуна“ во Велес. Директорката Љубинка Попова соопшти дека пожар во понеделникот ја зафатил шумата околу селото Мокрени и се до вчера, четврток, морале секој ден да го гаснат по 20 шумарски работници. Тие сега дежураат и контролираат огнот повторно да не се активира откако успеале да го изгаснат и да спречат пожарот да се прошири кон поголема квалитетна шумска маса од дабови и букови стебла. Според Попова изминатиот викенд таму ловџии биле на лов.

bolnicavelesoddron fin

Двата стари болнички лифтови се демонтираат за да започне поставување на нови. Тоа е причината за привременото пренасочување на движењето на пациентите и граѓаните кои ги посетуваат лежечките пациенти во централната зграда на ЈЗУ Општа болница Велес

PRVA fin

Четириесет и седум ученици на СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ , поголем дел од нив членови на новинарската секција, ја сочинуваат групата која во наредните четири месеци, во Велес, ќе биде вклучена во активностите на проектот „Читај и меѓу редови“ на Фондација за локален развој и демократија Фокус. Учениците се едуцираат за медиумска писменост и градење на критички став. Тие исто така ќе подготвуваат и вести на актуелни теми во локалната заедница. Вестите ќе ги работат заедно со експертот Саше Димовски и ќе бидат објавени на медиумскиот поддржувач на проектот, регионалниот веб портал Дума.мк. во Велес.

Naslovna Liliposekerce

Кога на четири годишна возраст и го откриле високото ниво на шеќер во крвта на Тања Шатановска нејзиното семејство преживеало шок. Стресната состојба воопшто не било лесно да ја надминат нејзините родители. Мајката на ова девојче со солзи во очите, на одбележувањето на втората годишнина на Здружението на лица заболени од дијабет „Шеќерче – Лилипоп“ во Велес, раскажа што се сторила за своето дете и како успеала низ годините да се носи со стресот дека во семејството има дијабетичар и тоа е најмладиот член. Но, кога и таткото на ова девојче пред неколку години се соочил со дијабетот тогаш семејството уште повеќе било подготвено да се соочи дека ќе мора да ги пие таблетите наспроти неговата ќерка која е на инсулин.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.