Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со насмевки на лицата и потпевнувајќи заедно со младинскиот црковен хор Св. Кирил и Методиј, педесетина штитеници на Здружението на лица со церебрална парализа, денеска во народната кујна во Дворови го прославија раѓањето на Спасителот Исус Христос. На божиќната трпеза, која за нив ја организираше Повардарската епархија, овие луѓе го почуствуваа празничниот дух на најголемиот христијански празник.

„Во чест на овој голем празник, во чест на роденденот на Господ Бог Спасиетлот наш, Богочовекот Христос, кој ја прими човечката природа преку светиот дух и мајката Божја Богородица се собираме да на децата со церебрална парализа, да го почувсѕвуваат раѓањето на Исус Христос им приредуваме една мала забава, за да можат да ја почувствуваат радоста не само децата туку и нивните родители за спасение на нивните души и зља здобивање на Царството небесно“, рече митрополитот Повардарски Агатангел.

Неизмерна беше радоста кај децата кога владиката Агатангел и градоначалникот Славчо Чадиев им ги доделија новогодишните пакетчиња.

„Голема благодарност до Владиката за оваа хумана акција, овие наши сограѓани бидат дел од големиот настан Христовото раѓање“, рече Чадиев.

Овој традиционален настан потсетува дека и овие луѓе се дел од заедницата и дека тие со своите искрени чисти срца знаат и умеат да го почувствуваат духот на големиот празник и да ја споделат љубовта.

„Овој настан не потсетува дека не сме сами, имаме секогаш поддршка, знаеме кој е со нас и знаеме дека во оваа 2016 година сигурно ќе направиме уште многу крупни чекори за да го подобриме животот на лицата со попречености. Се надевам дека секоја наредна година повторно ќе бидеме заедно“, рече претседателката на Здружението за лица со церебрална парализа Далиборка Златева.

Божиќниот ручек за лицата со попреченост се организира по четврти пат./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново