Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На педесет и девет години деновиве во Велес почина новинарот Кире Зографски. Основно и средно образование завршува во Велес како и Интердисциплинарни студии по новинарство во Скопје. Кире Зографски беше студент на првата генерација на студенти по новинарство на УКИМ.

Зографски додека студираше беше соработник на повеќе весници и на МТВ каде подготвуваше документарни прилози од областа на културата. Сепак љубовта кон родниот град беше причина да се врати во Велес кога се вработува како новинар во јавното локално гласило „Вардарски глас“.

Тој подолго време работеше и како стручно политички работник во тогашниот Социјалистички сојуз за потоа да се посвети на фамилијарниот занает како наследник на татка си Зоран Зографски.

Кире Зографски беше сопруг и татко на две деца како и голем пријател. Посмртните останки на Зографски беа погребани во семејната гробница во црквата Свети Пантелејмон во Велес./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.