Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со верски обред од страна на оџата Сефадин Селимовски и посета на вечното почивалиште на четиринаесетте бегалци, во близина на велешкото село Раштани, денеска беше одбележана три годишнината од немилиот настан што се случи на железничката пруга Велес -Скопје кога воз ги удри и усмрти на лице место. Тие загинаа во обидот да ја поминат Македонија и да стигнат во некоја од западно европските земји бегајќи од војната во матичните земји Авганистан и Сомалија. 

Тринаесет од нив беа Авганистанци и еден Сомалиец на возраст од дваесет до дваесет и седум години.

Несреќата се случи на 23 април, на железничката пруга на 20 километри северно од Велес, а тие беа погребани два дена подоцна во заедничка гробница што Општина Велес ја определи за нивно вечно почивалиште.

Денеска нив почит им оддадоа делегација на УНХЦР и хуманитарката Ленче Здравкин./У.Ј

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.