Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со возило од Прилеп дошол вчера во Велес, триесет и едногодишниот прилепчанец Е.Ш на договорена средба со четири години помладата велешанка С.Ш откако тие претходно биле пријатели на социјалните мрежи. Така ја договориле средбата што започнала како пријателска а завршила со насилство врз девојката и со обид за силување.

Прилешчанецот Е.Ш со автомобил ја пречекал дваесет и седум годишната С.Ш во градот за потоа да се упати кон објектот Спомен костурница, на ридот на излезот од Велес. Таму прилепчанецот почнал да ја присилува велешанката на сексуален однос но, таа го одбила по што тој ја натепал и нанел сериозни повреди на главата и по телото. Потоа додека С.Ш била во безсознание ја вратил во градот, ја исфрлил од возилото во близина сендвичара Круг и објектот на ЕВН во Велес.

-. Девојката ја виделе граѓани како во безсознание лежи на улицата. Тие повикале Брза помош и лекарска екипа, која ја пренела во болницата во Велес и каде и била укажана лекарска помош, рече портпаролот на СВР Велес Димитар Каракулев.

- Пациентката е примена на Невропсихијатриското одделение во Болницата околу 16 часот. Неа ја прегледал конзилијарен тим од лекари а биле направени и ренген снимки. Таа немала сериозни повреди но до вечерта до 22 часот лежела и била набљудувана од лекарите. И била препишана терапија и во присуство на нејзин родител си заминала на домашно лекување, рече Марина Андова портпаролка на Општа болница Велес.

СВР Велес презема мерки за целосно расчистување на случајот. /У.Ј

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.