Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

VMRO i SDSM zgradi fin

Како што централната власт носи одлуки кои се штетни за граѓаните на Република Македонија без никакви дебати, како во случајот со зголемувањето на акцизата за нафтени деривати за 3,5 денари, истата практика ја применува и локалната власт во Велес. Без никаква дебата и јавна расправа со новата одлука на Советот на општина Велес, по иницијатива на градоначалникот Аце Коцевски, граѓанините со секоја наредна сметка за вода ќе добиваат покачена сума за 1,6 денари по м2 од домот во кои живеат поради воведена такса за јавно зеленило и зголемена цена на услугата за јавна чистота. За споредба, граѓаните кои живеат во стан од 50 м2 ќе плаќаат за 90 денари повисока месечна сметка за вода , напишаа во денешната реакција од ОК на ВМРО ДПМНЕ во Велес.

Потсетувајќи го Градоначалникот Коцевски дека во изборната програма со која ветувал подобар живот за сите немал воведување на нови давачки опозициската партија реагира на воведената такса за јавно зеленило и на покачената цена на услугата за одржување на јавна чистота во градот. Советничката група на ВМРО ДПМНЕ со коалиционите партнери не гласале за двете одлуки но тоа иако еднаш го одбегнале, со образложение дека е потребно да се одржат јавни расправи со стручни лица, по втор пат го изласале советниците на СДСМ со коалиционите партнери.

Паушални и квазиполитички обвинувања по недомаќинското и расипничкото работење на претходната локална власт, неплаќањето на долгови и незаконското работење и неодговорноста кон граѓаните почнаа да излегува целосно на виделина, вака ОО СДСМ ја коментираат реакцијата на ВМРО ДПМНЕ. Од таму откриваат дека Законот за комунални дејности со обврзувачко утврдени цени за јавно зеленило ги донела ВМРО ДПМНЕ, додека била на власт, но тенденциозно не ги усвоила иако ја довела во опасност работата на ЈКП Дервен и на општина Велес.

„Само да ги потсетиме советниците од ВМРО ДПМНЕ дека оваа давачка е воспоставена од голем број на општини каде Градоначалници и мнозинство на советите во минатиот состав беа од ВМРО ДПМНЕ.
Велешани дали знаете дека возниот парк на ЈКП Дервен е целосно уништен од недомаќинското работење на претдходниот директор и Градоначалник. Дали знаете дека фактурите кои ЈКП Дервен ги пуштало на Општина Велес не се наплатени од 2013 година и изнесуваат милион и пол евра ? Само 2 камиони за собирање ѓубре функционираат затоа што некој раскрчмувал ,уништувал и наместо долгови кои требало да ги плати плаќале софри по кафани,шетање со свои пријателки,и лични возачи се на сметка на велешани“, пишува во реакцијата на ОО на СДСМ Велес.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.