Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kukata fin

Единаесет месечно бебе, две и четири годишни дечиња се жртви на пожарот што попладнево околу 15.30 часот избил во нивната соба изградена во дол на ридот на Вршник. Таа е единствена и била дом за нив, нивната мајка Марина, таткото Коле и постариот брат Стефан. Родителите ги оставиле сами дома, ги заклучиле трите мали деца и отишле во продавница. Стефан собирал пластични шишиња и исто така не бил дома кога пожарот избил во домот.

Јагленисаните тела на трите мали деца изгорени во пожарот едвај успеале да ги пронајдат пожарникарите. Двете од нив биле гушнати и припиени едно до друго. Најмалото, еднаесетмесечното бебе било под нив. Сите биле потрупани од паднатиот покрив на собата. Глетката ги затекнала пожарникарите кои први стигнале во изгорената соба. Околу неа, од надворешна страна, имало расфрлан мебел и многу пластички шишиња.

Во собата немало струја и вода, ниту во дворот кој од улицата „Даре Џамбаз“ и последните куќи во Велес е оддалечена околу 100 метри.

kuka3 fin

Соседите што први го забележале и пријавиле пожарот велат дека семејството не било многу контактибилно. Живеело изолирано, само горе на ридот под Вршник.

kuka2 fin

До доцна вечерва траеше увидот што го правеа екипа на СВР Велес и Јавен обвинител. Тие треба да ги соопштат причините за пожарот и како се случи во него да изгорат трите малолетни деца. Издаден е налог за аутопсија на јагленисаните тела на децата. /У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.