Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Marina i Nikola fin

Марина Антониевска и Никола Давчевски, чии три малолетни деца изгореа во пожарот во Велес, денеска ги добија клучевите од државниот двособен стан. Тој се наоѓа во населбата Тунел, во зграда од комплексот за лица со ниски лични примања и за млади брачни двојки. Тие еден месец и дваесет дена по трагедијата што ја преживеаја обезбедија покрив над глава. Никола не крие дека Министерството за труд и социјална работа го исполнило даденото ветување но и дека сега штом го исчистат новиот дом, што поседувал добри услови за домување, ќе нема со што да го уредат. Ним огнот им зеде се што имаа. Трите малолетни деца и скромната покуќнина.

На Марина и Никола, со кого живее и деветнаесет годишниот син на Марина, Стефан, им треба помош во мебел и основни технички апарати што можеби би ги добиле од добронамерни граѓани кои ги имаат но не ги користат.

Исто така,ова сега тричлено велешко семејство очекува да се реализира уште ветувањето за вработување на Стефан кое го најави Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски на прес конференција веднаш по трагедијата на 20 јуни, годинава. Стефан треба да се вработи во ЈКП „Дервен“ .

Од таму на новинарското прашање до каде е постапката за вработување на најстариот брат на трагично загинатите три малолетни деца во пожарот што ја зафати нивната соба под ридот Вршник одговорија дека по разговорот со семејството и прифатената понуда за вработување од страна на Стефан во наредните 25 дена ќе биде спроведена постапката за неговиот прием на работа./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.