Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

PACIENT fin

Успешно завршената операција на „мрзливо рамо“ во велешката болница што ја извршија проф. д-р Златко Темелковски од Клиниката за ортопедија во Скопје и специјалистот по ортопедија во ЈЗУ Болница Велес ,д-р Зоран Арсовски над педесет и седум годишен велешанец на пациентот му ги скрати секојдневните болки и му овозможи подобрување на здравствената состојба.

-Движењата на раката, особено во пределот на рамото, се зголемени. Пациентот може раката полесно и побрзо да ја движи во сите правци, горе – долу и лево – десно, што претходно беше спречено и болно за него. По дваесет и четири часовниот престој на одделението за ортопедија каде престојуваше постоперативно тој веќе е пуштен на домашно лекување со напомена дека ќе треба да биде вклучен во неопходната физикална рехабилитација за целосно да завршат здравствените проблеми со кои пациентот се соочуваше, рече д-р Арсовски.

Тој и проф. Д-р Темелковски во средата, на 12 септември, во операционата сала на хирушкото одделение на ЈЗУ Општа болница Велес ја извршија првата артроскопска интервенција на рамо , надвор од Клиниката за ортопедија во Скопје.

Како лекарски тим тие најавија дека ова нема да биде единствена интервенција за решавање на здравствени проблеми на граѓаните затоа што со вакви последици претежно здобиени од повреди имаат повеќемина граѓани на Велес. Пациентите наместо да одат во Скопје и да бараат термини на Клиниката за ортопедија здравствената услуга ќе ја добиваат во велешката болница.

Двајцата лекари најавија, исто така, дека ќе се посветат и на интервенции со кои во велешката болница ќе се извршуваат и лигаментарни трансплантации чиј почеток единствено зависи од докомплетирањето на медицинската опрема./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.